2026-04-10, 15:07
Telenor varnar för bluff-mejl
Just nu förekommer en ökning i bluff-mejl som skickas ut från avsändare som utger sig för att vara Telenor. Mejlen bedöms skickas ut brett till allmänheten, men innehållet i mejlet riktar sig till den som är Telenor-kund.
I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk. Om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.
ÅTGÄRDSFÖRSLAG:
- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.
- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID. Har du lämnat ut kortuppgifter eller signerat med BankID, kontakta din bank omedelbart.
- Rapportera det misstänkta mejlet som spam och radera sedan mejlet.
Exempel på bluff-mejl:

Varningar samordnas genom Digitala Varningsgruppen , ett nätverk för att minska risken för digitala brott.
Berätta för dina vänner innan de blir lurade:
Relaterat Innehåll
Andra sidor


