Telenor varnar för falska sms om röstmeddelanden.

Årsstatistik bedrägerier 2021

Här har vi samlat statistik på anmälda bedrägerier. Vi jämför även kategorier mot tidigare år och samt olika regioner.
.
Antal annonsbedrägerier 2021
Ökning jämfört med 2020

Sammanfattning av 2021

  • Det anmäldes 195 521 bedrägeribrott 2021 (218 308 anmäldes 2020)
  • Detta är en total minskning med 10% jämfört med 2020
  • Men kortbedrägerier står för en stor andel som minskade med 32% jämfört med 2020
  • Bedrägerier genom social manipulation ökade med 34% jämfört med 2020
  • Störst ökning från annonsbedrägerier med 51% jämfört med 2020
Fördelning av anmälda bedrägerier 2021
44%19%16%15%6%
Kortbedrägerier 66 390 st
Annonsbedrägerier 28 519 st
Social manipulation 24 450 st
Identitetsbedrägerier 21 710 st
Fakturabedrägerier 8 773 st
Hela landetAntal 2019Antal 2020jmf. 2019Antal 2021jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet 244696218308-11%195521-10%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)228473202401-11%180820-11%
Bedrägeri genom social manipulation147601821923%2445034%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier99310587%116410%
Investeringsbedrägerier164216430191817%
Befogenhetsbedrägerier3600467630%629635%
Identitetsbedrägerier27299279012%21710-22%
Fakturabedrägerier699487602587730
Kortbedrägerier12908797197-25%66390-32%
Med fysiskt kort2230316665-25%13774-17%
Utan fysiskt kort10678480532-25%52616-35%
Annonsbedrägerier162641884416%2851951%
Annonsbedrägerier 2019-2021
Annonsbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Romansbedrägerier 2019-2021
Romansbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Investeringsbedrägerier 2019-2021
Investeringsbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Fakturabedrägerier 2019-2021
Fakturabedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Befogenhetsbedrägerier 2019-2021
Befogenhetsbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Identitetsbedrägerier 2019-2021
Identitetsbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen
Kortbedrägerier 2019-2021
Kortbedrägerier per region 2019-2021
Stockholm
Syd
Väst
Mitt
Öst
Nord
Bergslagen

Bedrägerier per regioner

StockholmAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet6130951420-16%46644-9%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)5653447141-17%42749-9%
Bedrägeri genom social manipulation3412429826%600740%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier24728415%2902%
Investeringsbedrägerier3793790%41911%
Befogenhetsbedrägerier902106718%135027%
Identitetsbedrägerier679468931%4906-29%
Fakturabedrägerier1705211924%238212%
Kortbedrägerier3081721343-31%14286-33%
Med fysiskt kort65024313-32%3777-12%
Utan fysiskt kort2431517030-30%10509-38%
Annonsbedrägerier346136776%600063%
SydAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet5919552675-11%45243-14%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)5540149235-11%42016-15%
Bedrägeri genom social manipulation3545454628%510212%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier16625956%29313%
Investeringsbedrägerier39243711%405-7%
Befogenhetsbedrägerier1188176148%200314%
Identitetsbedrägerier7924880311%6122-30%
Fakturabedrägerier1550178315%18504%
Kortbedrägerier3214923843-26%16238-32%
Med fysiskt kort64034114-36%2974-28%
Utan fysiskt kort2574619729-23%13264-33%
Annonsbedrägerier3931439912%655249%
VästAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet4510541432-8%36049-13%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)4239838423-9%33685-12%
Bedrägeri genom social manipulation2819318913%445240%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier16218514%21617%
Investeringsbedrägerier26629210%36826%
Befogenhetsbedrägerier63081730%119847%
Identitetsbedrägerier515452141%4336-17%
Fakturabedrägerier1402198542%1612-19%
Kortbedrägerier2408718243-24%12980-29%
Med fysiskt kort35152766-21%2653-4%
Utan fysiskt kort2057215477-25%10327-33%
Annonsbedrägerier3067371821%493433%
MittAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet1998717190-14%16248-5%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)1861015719-16%14506-8%
Bedrägeri genom social manipulation1507165510%199120%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier14998-34%11416%
Investeringsbedrägerier162137-15%17024%
Befogenhetsbedrägerier2973115%52168%
Identitetsbedrägerier20421945-5%20043%
Fakturabedrägerier5275535%5673%
Kortbedrägerier105777701-27%4997-35%
Med fysiskt kort17191242-28%1019-18%
Utan fysiskt kort88586459-27%3978-38%
Annonsbedrägerier1445162512%274569%
ÖstAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet20827209581%19744-6%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)19293194101%18228-6%
Bedrägeri genom social manipulation1465194833%287748%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier8410019%99-1%
Investeringsbedrägerier200145-27%320121%
Befogenhetsbedrägerier22235359%55256%
Identitetsbedrägerier26152544-3%2015-21%
Fakturabedrägerier71898637%788-20%
Kortbedrägerier85177805-8%5553-29%
Med fysiskt kort1489190328%993-48%
Utan fysiskt kort70285902-16%4560-23%
Annonsbedrägerier2019250524%356842%
NordAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet1352511905-12%126786%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)1248110895-13%118098%
Bedrägeri genom social manipulation999148148%214345%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier10974-32%819%
Investeringsbedrägerier12415525%133-14%
Befogenhetsbedrägerier18323026%29729%
Identitetsbedrägerier913900-1%830-8%
Fakturabedrägerier60473722%86818%
Kortbedrägerier66984386-35%3431-22%
Med fysiskt kort672625-7%612-2%
Utan fysiskt kort60263761-38%2819-25%
Annonsbedrägerier992131032%215865%
BergslagenAntal 2019Antal 2020Jmf. 2019Antal 2021Jmf. 2020
Sammanlagt     
9 kap. Bedrägeri och annan oredlighet2474822728-8%18915-17%
Bedrägeri inkl. grovt (1-3 §)2375621578-9%17827-17%
Bedrägeri genom social manipulation101311029%187870%
      
Uppdelade     
Romansbedrägerier7658-24%7122%
Investeringsbedrägerier11998-18%1035%
Befogenhetsbedrägerier178137-23%375174%
Identitetsbedrägerier18571602-14%1497-7%
Fakturabedrägerier48859722%70618%
Kortbedrägerier1624213876-15%8905-36%
Med fysiskt kort20031702-15%17463%
Utan fysiskt kort1423912174-14%7159-41%
Annonsbedrägerier1349161019%256259%
Mer statistik?
Vi har även samlat dataintrång för 2021 på en separat statistiksida.

Berätta för dina vänner innan de blir lurade:

Var den här sidan till hjälp för dig?

Nej, inte alls
Ja, mycket



Telefon
08-783 74 00

Ordinarie öppettider:
Månd - torsd 09:00 -16:00
Fredagar: 10:00 -16:00
Lunchstängt 11:30 – 12:30

Chat

Ordinarie öppettider:
Månd - torsd 09:00 -16:00
Fredagar: 10:00 -16:00
Lunchstängt 11:30 – 12-30

Mail
sakerhetskollen
@stoldskyddsforeningen.se

Kontakta oss via mail eller chatt.

Mailen och chatten är bemannad

under kontorstid.